Japonya’ya özgü olan ve Japonların kendilerine özgü olan üslubu kullandıkları çizimlerin canlandırılması olarak anlatılan anime kavramı, bir çok farklı şekilde yer almaktadır. Bir tek bulunmuş olduğu ülkeyle sınırlı kalmayan animelerin giderek, dünya genelinde öne çıktığı da söylenebilmektedir. Mevcut canlandırmalar uzun sürecek olan bölümler dahilinde olabileceği şeklinde uzun metraj filmler biçiminde de bulunabilir. Animeler genel olarak manga adı verilen çizgi roman benzeri kitaplardan uyarlansa da manga haricinde farklı kaynakları da ortaya çıkabilmektedir. anime izle doğrultusunda da pek çok izleyicinin bulunmuş olduğu ve devamlı olarak takip ettikleri yapımların yer aldığı da söylenebilen mevzular içinde yer edinmektedir.
Anime Türleri Nelerdir?

Animeler de kendi içinde farklılık göstererek, farklı yaş kriterlerine uygun bir biçimde bulunabilir. türkçe altyazılı anime izle doğrultusunda da bu tip seçimlerin kolaylıkla yapılabilmesi mümkündür. Her bir anime izleyicisinin kendi yaş grubuna ve zevkine uygun olan animelere yöneldikleri de görülebilmektedir.

 1. Kodomo
  Çocuk manasına gelen bu tip animeler içinde hepimizin izledikleri projeler de yer edinmektedir. Pokemon, Digimon, Beyblade ve Sonic şeklinde animeler bu tür içinde yer almaktadır.
 2. Shounen
  Genç adam manasına gelmektedir. 13 ile 17 yaş aralığındaki erkeklere hitap etmektedir. Anime dünyasındaki en çok takip edilen tür olarak bilinmektedir. En fazlaca bilinen örnekler arasında da Naruto, One Piece ve Bleach gibi projeler yer verilmiştir.
 3. Seinen
  erişkin anlamına gelmektedir. 17 yaşın üzerindeki erkeklere hitap eden anime türü olarak adlandırılmaktadır. Bu türe örnek olarak Monster animesi yer alabilir.
 4. Shoujo
  Genç kız manasına gelmektedir. 13 ile 17 yaş arasındaki kızlara hitap etmektedir. Bu tip animelerin genel konusu romantizmdir. Ancak bazılarında aksiyon ve komediye yer verilebilir. Kadınlara özgü düşünceleri işleyen animeler olarak adlandırılmaktadır.
 5. Josei
  kadın manasına gelmiş olarak, 17 yaşın üstündeki hanımlara hitap eden anime türü olarak adlandırılmaktadır.
  Anime doğrultusunda pek çok farklı kurguyu görebilmek mümkün olmaktadır. Her insanın kendi ilgi alanına bağlı olarak seçim yapması son derecede sıradan bir halde gelişebilecek türde de varlık gösterecektir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: